ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗΤΙΚΟΥ ΤΟΜΟΥ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΥ Β

Thursday 15 Ιουνίου 2023
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗΤΙΚΟΥ ΤΟΜΟΥ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΥ Β

Στις 14/6/2023 πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη Μεγάλη Αίθουσα του ΕΚΠΑ η παρουσίαση του Τιμητικού Τόμου της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με αφορμή τη συμπλήρωση της 15ετούς ευκλεούς πρωθιεραρχικής διακονίας του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.

Παρέστησαν ο Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Κίττας, πλήθος Αρχιερέων της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, εκπρόσωποι Πατριαρχείων και Εκκλησιών, η Πρόεδρος του Αρείου Πάγου κ. Μ. Γεωργίου και ο Εισαγγελέας κ. Ι. Ντογιάκος, η κ. Ν. Κεραμέως ως εκπρόσωπος του κ. Πρωθυπουργού, η κ. Λ. Μενδώνη, ο κ. Κ. Γαβρόγλου και ο κ. Κ. Σκανδαλίδης ως εκπρόσωποι των κομμάτων, ο Περιφερειάρχης Αττικής κ. Γ. Πατούλης, εκπρόσωποι των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, Ακαδημαϊκοί, Διευθυντές Υπηρεσιών της Ιεράς Συνόδου και της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, Κοσμήτορες, Πρόεδροι Τμημάτων και Καθηγητές του ΕΚΠΑ.

Μετά την προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή κ. Μελέτιο - Αθανάσιο Δημόπουλο και τον χαιρετισμό από τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής Αν. Καθηγητή κ. Χρήστο Καραγιάννη παρουσιάστηκε ο Τιμητικός Τόμος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κρήνης και Πατριαρχικό Έξαρχο Μελίτης, κ. Κύριλλο.

Ακολούθησε η επίδοση του τόμου από τον κ. Κοσμήτορα και τον κ. Πρύτανη στον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο.

Στη συνέχεια ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος ανέγνωσε την περιεκτική και με πλήθος νοημάτων ομιλία του με τίτλο:
«'Iδοὺ δὴ τί καλὸν ἢ τί τερπνόν, ἀλλ᾿ ἢ τὸ κατοικεῖν ἀδελφοὺς ἐπὶ τὸ αὐτό;».

Η τιμητική εκδήλωση ολοκληρώθηκε με το Πολυχρόνιον προς τιμήν του Μακαριωτάτου, ο οποίος στις 15/6 άγει τα ονομαστήριά του.

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής