ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΓΝΩΣΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑΣ

Thursday 22 Ιουνίου 2023 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ "ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ", ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30
ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΓΝΩΣΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑΣ

Tο Εργαστήριο Μουσικής, Γνωσιακών Επιστημών και Κοινότητας (MCCC)  και το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας (LABMAT) του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ διοργανώνουν το Διεθνές Συμπόσιο Γνωσιακής και Υπολογιστικής Μουσικολογίας στις 22 και 23 Ιουνίου 2023 στην Αθήνα. Το συμπόσιο αποτελεί παράλληλα και συνάντηση εργασίας της ομάδας Ψηφιακής Μουσικολογίας της Διεθνούς Μουσικολογικής Ένωσης.

Στις εργασίες του συμποσίου, που θα πραγματοποιηθούν κυρίως στο Αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος» στο Κεντρικό Κτήριο του ΕΚΠΑ, στα Προπύλαια, θα συμμετέχουν οι πιο καταξιωμένοι ερευνητές του τομέα διεθνώς από δέκα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια με ομιλίες, ανοιχτές συζητήσεις και εργαστήρια που θα προσεγγίσουν ζητήματα που απασχολούν τη σύγχρονη έρευνα. Τα θέματα που θα καλυφθούν από τις ομιλίες ποικίλουν και ξεκινούν από πολύ γενικές τοποθετήσεις για τη μουσική αρμονία μέχρι και ειδικές παρουσιάσεις σε τρέχοντα μουσικολογικά θέματα. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι ομιλίες που προσπαθούν να ενοποιήσουν τους τομείς της υπολογιστικής και της γνωσιακής μουσικολογίας και να τοποθετήσουν την έρευνα σε ένα ευρύτερο συστηματικό πλαίσιο.

Η παρακολούθηση είναι ελεύθερη. Στο τέλος δίνεται βεβαίωση παρακολούθησης σε όσους το επιθυμούν.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:
  • Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών