ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ TIAGO DE OLIVEIRA PINTO, ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ UNESCO “TRANSCULTURAL MUSIC STUDIES”

Friday 23 Ιουνίου 2023

Την Παρασκευή 23 Ιουνίου και ώρα 5-7 μμ στο Εργαστήριο Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας, θα υποδεχτούμε τον καθηγητή Tiago de Oliveira Pinto, ο οποίος είναι επικεφαλής της Έδρας UNESCO “Transcultural Music Studies” και πρόεδρος του Τμήματος Μουσικολογίας στο Μουσικό Πανεπιστήμιο Franz Liszt, στη Βαϊμάρη και στο Πανεπιστήμιο Friedrich Schiller, στην Ιένα της Γερμανίας. Τον καθηγητή Pinto θα συνοδεύει ο ομότιμος καθηγητής Παύλος Κάβουρας, επικεφαλής της Έδρας UNESCO “Anthropology of Traditional Music: Representing and Repositioning Intangible Cultural Heritage”.

Ο καθηγητής Pinto θα μας μιλήσει για την αντιμετώπιση της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς και ειδικότερα της ζώσας μουσικής παράδοσης από την UNESCO και θα αναπτύξει το ρόλο της Έδρας που κατέχει ο ίδιος στον πολιτισμικό διάλογο και την παγκόσμια ειρήνη, στοιχεία τα οποία αποτελούν βασικούς στόχους του ΟΗΕ. Επίσης, θα αναφερθεί στην προοπτική της συνεργασίας των γερμανικών πανεπιστημίων όπου διδάσκει ο ίδιος με το ΕΚΠΑ υπό την αιγίδα των δύο ως άνω Εδρών UNESCO. Θα ακολουθήσει συζήτηση.